Zasady nabycia prawa do działki rodzinnej po zmarłym działkowcu przez małżonka lub osobę bliską
I. NABYCIE DZIAŁKI PRZEZ MAŁŻONKA PO ZMARŁYM DZIAŁKOWCU.
Zgodnie z art. 38 pkt 1 ustawy o ROD. Gdy prawo do działki rodzinnej przypadało obojgu małżonkom, to
w przypadku śmierci jednego z małżonków prawo to automatycznie przypada małżonkowi pozostałemu przy życiu. (Małżonek ma obowiązek powiadomienia Zarządu ROD o śmierci działkowca- dostarczenie Aktu Zgonu).
Natomiast, jeżeli prawo do działki rodzinnej przysługiwało tylko zmarłemu małżonkowi, to drugi małżonek może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka (pod rygorem wygaśnięcia prawa do działki) złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny dzierżawy działkowej oraz deklarację członkowską PZD. Dokumenty składa się do Zarządu ROD i małżonek, któremu nie przysługiwało prawo dzierżawy działkowej staje się działkowcem bez potrzeby podpisywania umowy dzierżawy działkowej.
II. NABYCIE DZIAŁKI PRZEZ OSOBĘ BLISKĄ PO ZMARŁYM SAMOTNYM DZIAŁKOWCU.
Zgodnie z art. 38 pkt 4 ustawy o ROD, w przypadku śmierci działkowca – niepozostającego w związku małżeńskim (np. kawalera, wdowca, rozwodnika), prawo do działki mogą nabyć osoby bliskie tj. dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia (art. 2 pkt 8 ustawy o ROD).
W celu nabycia prawa do działki po zmarłym działkowcu jedna z ww. osób powinna:
- złożyć do zarządu ROD wniosek o zawarcie umowy dzierżawy działkowej. Wniosek powinien zostać złożony w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca. Do wniosku powinien zostać załączony akt zgonu zmarłego działkowca.
- podpisać z zarządem ROD umowę dzierżawy działkowej. Umowa taka nie może zostać podpisana przed upływem 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca. Wynika to z tego, że w tym czasie prawo do złożenia wniosku przysługuje również innym osobom bliskim. Jeżeli inne osoby bliskie nie złożą takiego wniosku, zarząd ROD może podpisać z jedynym wnioskodawcą umowę dzierżawy działkowej (o ile spełnia on wymogi określone w ustawie o ROD).
- osoba bliska, która uzyskała tytuł prawny do działki może zostać również członkiem PZD, poprzez złożenie do zarządu ROD deklaracji członkowskiej.
- osoba bliska, która uzyskała tytuł prawny do działki w ROD, powinna uiścić opłatę na rzecz ROD, o której mowa w § 147 ust. 1 pkt 2 statutu PZD.
- osoba bliska, która uzyskała tytuł prawny do działki w ROD, powinna wziąć udział w szkoleniu organizowanym dla nowych działkowców.
UWAGA!!!
Jeśli po śmierci działkowca w terminie 6 miesięcy nie zgłosi się żadna uprawniona osoba – zarząd ROD może swobodnie „zadysponować” prawem do działki, tj. zawrzeć umowę dzierżawy działkowej z dowolną osobą, która spełnia ustawowe kryteria (Art. 38 ust 4 ustawy o ROD).
Dokumenty do pobrania:
- Oświadczenie o wstąpieniu w prawa do działki po zmarłym współmałżonku (edytowalne)
– należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka,
- Oświadczenie o wstąpieniu w prawa do działki po osobie bliskiej (edytowalne)
– Z chwilą wygaśnięcia prawa do działki w następstwie niedokonania czynności, tj. wstąpieniu w prawa do działki po zmarłym współmałżonku, roszczenie o ustanowienie prawa do działki po zmarłym przysługuje innym osobom bliskim. Roszczenie to wygasa w terminie 3 miesięcy od dnia powstania, czyli należy je złożyć, począwszy od 7, a najpóźniej wraz z końcem 9 miesiąca po śmierci działkowca.– W razie śmierci działkowca niepozostającego w związku małżeńskim, Oświadczenie należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca.
- Wniosek o zawarcie umowy dzierżawy działkowej (edytowalne)
- RODO (edytowalne)
Źródło: www.lodz.pzd.pl